Young Learners’ Transactions With Interactive Digital Texts Using E-Readers

This year-long qualitative study draws from multimodal theory and New Literacies Studies to document the digital literacy experiences of a diverse group of 2nd-graders using e-readers. Twenty-first century classrooms must expand traditional notions of literacy to prepare students for the ever-changing, media-rich world. Students participated in small-group digital reading workshops, where they read interactive picture books. The data mainly drew from transcripts of student interactions and open-ended interviews and were analyzed through a combination of comparative and discourse analyses. The author argues that multimodal texts offer opportunities for rehearsal of literacy practices, engagement, talk as a choice of reader response, and student agency. Even though personal digital devices offer opportunities for independent reading, young readers still need social interactions around books to co-construct meaning. The study found the students spent additional time reading and successfully mediated the available resources as they engaged in digital reading.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...