The Practice of Inquiry: A Pedagogical ‘Sweet Spot’ for Digital Literacy?

In this article the authors introduce the practice of inquiry and discuss the case for it as a signature pedagogy for digital literacy. The Inquiry Cycle is presented as a summary of important aspects of inquiry. Further, the Practice Profile of Inquiry provides a practical tool, which can be incorporated into everyday classroom practice. Examples from the Digital Literacy in Irish Primary Schools project are presented to show how surface, deep, and implicit structures of curriculum are enacted within an inquiry perspective. The Inquiry Cycle and the Practice Profile of Inquiry offer a means for educators to foster inquiry-based learning while making the best use of new digital media and tools.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....