Writing Captions as a Means of Blending Text Features and Digital Stories

This practitioner-focused article describes the process of blending scientific observation and journaling, writing captions as a means of creating text features, and integration of technology specifically digital storytelling. Second graders were taught four anchor mini lessons on observing nature using scientific skills, writing for a specific audience and purpose, taking digital photos, and writing factual captions to serve as narration for a class digital story. Activities were conducted within the class garden as a context for learning. The benefits of this approach to motivate reluctant writers, use technology in authentic ways, and deepen students' understanding of text features are also discussed.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.