Writing Captions as a Means of Blending Text Features and Digital Stories

This practitioner-focused article describes the process of blending scientific observation and journaling, writing captions as a means of creating text features, and integration of technology specifically digital storytelling. Second graders were taught four anchor mini lessons on observing nature using scientific skills, writing for a specific audience and purpose, taking digital photos, and writing factual captions to serve as narration for a class digital story. Activities were conducted within the class garden as a context for learning. The benefits of this approach to motivate reluctant writers, use technology in authentic ways, and deepen students' understanding of text features are also discussed.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...