Building a global community of policymakers, researchers and educators to move education systems into the digital age

The EDUsummIT 2011 aimed to develop (a) recommendations for policy, practice and research that will help educational systems move into the digital age and (b) strategies to build a global community of researchers, policymakers and teachers in the field of Information and Communication Technology (ICT) in Education. Thematic working groups addressed these goals from different perspectives: the learner, the teacher, curriculum and assessment, the structure of schooling, essential conditions for ICT integration and researching IT in education. This special issue reflects the research evidence underpinning the discussions and recommendations of the EDUsummIT thematic working groups.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...