Visual Literacy - One of 21st Century Literacies for Science Teaching and Learning

For understanding information and explanation while learning about the nature (so: biology, chemistry, physics...) via ICT the student must have developed skills implied in the terminus 21st century literacy, which implies so called computer literacy, media literacy, information literacy and above all visual literacy. Visual literacy in needed for perception of visual data in the multimedia text, to understand them and to interpret them correctly. But that is not all, for reading longer texts where words and images have an (equal) important role the student needs metacognitive strategies and specific metacognitive strategies implied in the conception of new literacy's too. This new and old literacy and new and old metacognitive strategies must be taught in the 21st century school in the frame of mother tongue lessons and in the frame of science lessons.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.