Information Literacy in Greece: Some Considerations with a more General Interest

Empirical data from a research among students (Thessaloniki, Greece, 2004) show that even if they can manipulate Computers and Information devices (such as mobile phones) very easily, however they do not gain any "profit" from the endless possibilities that new technologies offer. More generally, it seems that education follows IT development, by adapting its methods and content to the new conditions, but relatively slow and not completely, thus endangering to fall considerably behind as regards development, both in the new ways in which knowledge is produced and disseminated, as well as in respect of the new conditions in the job market and generally in the social status.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...