Digital Safe Spaces: A Critical Take on Two Digital Moments

This paper explores the digital engagement of English additional language students with minimum previous exposure to technology, in an undergraduate English classroom in Johannesburg. Within a critical pedagogy and critical literacy framework, and using Canagarajah's (1997, 2004) and Pratt's (1991) exploration of 'safe houses', the paper agrees that the digital world offers students from under-resourced contexts a safe space in which to negotiate meaning. I look at two digital narrative texts produced by the students from a critical position to understand their engagement with digital literacy, and the patterns that emanate from their digital representations, to postulate what implications safe houses and critical pedagogy might have for English teaching in South Africa.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.