Digital Literacy in a Grade 8 Classroom: An E-zine WebQuest

The article discusses the study conducted by a Grade 8 class who participated in a WebQuest on teen e-zines, wherein the ways in which digital literacy mediated young adolescents' literacy learning are explored. Several sections were featured in the WebQuest, including Introduction, Task, Process, Resources, Expectations, Report, Evaluation Rubrics and Grading. The study has two themes, which are The Great Outdoors and Canteen: A Site for Canadian Teens. Results of the study showed that WebQuest was an effective approach with respect to conducting literacy research and for the implementation of multiliteracies pedagogy by teachers designed for young adolescents.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...