Sharing personalised stories on iPads: a close look at one parent–child interaction

Article

Authors
  • Kucirkova, N.
  • Messer, D.
  • Sheehy, K.
  • Flewitt, R.
Year
Journal
Little is known about how specific iPad applications affect parent–child story-sharing interactions. This study utilises a case-study approach to provide an insight into the patterns of interaction, which emerge when a mother and her 33-month-old daughter share a self-created, audio-visual ‘iPad story’. Multimodal analysis allowed us to gain insights into the complex interaction patterns orchestrated in this new, personalised story-sharing medium. We found that the app-mediated story-sharing context produced a harmonious and smooth interaction, achieving a coherence that is typical of ‘happy’ oral stories. We suggest that the observed interaction resembles that of experiencing a piece of art, and we highlight the need for a holistic approach to understanding the implications for research and practice of children's interactions during multimedia story sharing.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...