“We txt 2 sty cnnectd”: An African American Mother and Son Communicate: Digital Literacies, Meaning-Making, and Activity Theory Systems

This research demonstrated how an African American mother and son communicated with each other via texting and instant messaging (IM) at home. Data from a 2007 larger ethnographic case study of a family’s digital literacy practices were collected and analyzed. Situated within the framework of New Literacy Studies and multimodality, this research explored: a) how and why an African American mother and son communicated through texting and IM, b) how this family drew on multimodal meaning-making resources, and c) how texting and IM between these family members demonstrated the potential to change the perceptions of literacy researchers regarding the dynamics of family structures.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.