Blogging with pre-service teachers as action research: when data deserve a second glance

The implementation of digital pedagogies (i.e. blogging) is one way to mediate large classroom discussions in culturally relevant ways. This 2.5-year longitudinal mixed-method action research study reflects on the ways blogging can further promote culturally relevant discussions explored in face-to-face classes. Findings include pre-service teachers’ use of blogs in: interrogating issues as a means of developing cultural competence; recognizing their own trepidation and lack of self-knowledge related to topics of diversity; and exploring the disconnect between their current knowledge and future practice. Additionally, this study explores ways in which the authors could have further assisted students in challenging their beliefs and strengthening cultural competencies through blog responses.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.