Predictors of digital competence in 7th grade: a multilevel analysis

Since 2006, the ability to use information and communication technology ( ICT) has been included as a key competence in the curriculum in Norway, and specific competence aims are developed for most grades. The aim of this study was to identify students' ability to use ICT according to the competence aims, and to examine factors that can predict students' digital competence. A sample of 1793 students and 125 school leaders from 125 schools was used. The findings show variation in digital competence both between students and between schools. Results from a multilevel analysis showed that higher levels of mastery orientation and self-efficacy (i.e., motivation) and the students' family background (i.e., language integration and the number of books at home) were predictors of students' levels of digital competence. Additionally, when school leaders reported higher levels of culture for professional development among the teachers at school, increased levels of digital competence were found among students. Challenges for schools and teachers to support students' motivation and to emphasize digital inclusion still prevail.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...