Investigating pupils’ interactions around digital texts: a spatial perspective on the “classroom-ness” of digital literacy practices in schools

This paper complements debates around use of new technologies and literacy in education by proposing a focus on “classroom-ness.” It highlights the significance of incidental, everyday and ephemeral practices associated with classroom technology-use. Using examples from a study of primary pupils’ interactions around digital texts, it argues that we must acknowledge the distinctiveness of technology-use in classroom contexts but also see the spaces associated with those contexts as continually constructed, relational and heterogeneous. This helps us look beyond binary distinctions – between in/out of school and global/local practices, on/off-screen and on/offline activity, material/virtual contexts and official/unofficial discourses – to recognise the complex and nuanced ways that children make meaning around new technologies. It is proposed that this theoretical lens – in recognising the complexity of classroom-ness – can help us better understand the barriers and opportunities associated with effective integration of new technologies in educational contexts.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...