E-book Usability in Educational Technology Classes: Teachers and Teacher Candidates' Perception toward E-book for Teaching and Learning

This study was designed to enrich the learning experiences of in-service and pre-service teachers in two educational technology classes by adopting e-books as the course material. Graduate students were more positive about their e-book reading experience than undergraduate students, but, surprisingly, more undergraduates (63.6%) became interested in checking out e-book readers from the school library than graduate students (51.9%). Over three-quarters of undergraduates (78.6%) responded positively about the use of e-book readers by the end of the study. Despite their appreciation of e-book features, more than half of both undergraduate and graduate students preferred print books but were willing to use e-books and e-book readers for their readings. Shortcomings of e-books were eye-strain and the limitation of e-book collections.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.