Media Literacy Interventions: What makes them Boom or Boomerang?

This study advances research on media literacy by comparing the effectiveness of two versions of a media literacy intervention over time. Participants (156 children in 4th or 5th grade) were randomly assigned to one of two treatment groups or a control group. Both treatment groups were exposed to an instructional intervention designed to reduce the negative effects of media violence. One of the groups was given an additional cognitive activity immediately following the instructional intervention. Participants in all 3 groups had their aggressive tendencies measured at 4 points in time. Results indicate that when the children participated in a cognitive activity after receiving the media literacy intervention, they experienced an immediate reduction in willingness to use aggression after exposure to violent media. However, the same media literacy intervention without the cognitive activity led to an increase in willingness to use aggression. Our longitudinal results indicate that children receiving an intervention without a cognitive activity might also remain more willing to use aggression over time.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...