Media literacy and audiovisual languages: a case study from Belgium

This article examines the use of media in the construction of a “new” language for children. We studied how children acquire and use media literacy skills through their engagement in an educational art project. This media literacy project is rooted in the realm of audiovisual media, within which children's sound and visual worlds are the focus of inquiry. Using an ethnographic approach, we examined the engagement in the project of participating children, and we analyzed how they used this “new” discourse as a tool to express themselves. Our analysis focused on how the project was received by children, and on the potential for educational media art projects to stimulate media knowledge.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.