Media Literacy and the Teaching of Civics and Social Studies at the Dawn of the 21st Century

This article discusses the critical importance of media education to the teaching of civics and social studies and examines approaches to civics via media literacy. Useful Web site resources are also given. This article argues that in a representative democracy, people must be educated in all forms of contemporary mediated expression and well beyond the print media. The state of media education in the United States, relative to other countries, and the growing presence of core curricular frameworks in the 50 states that call on teachers to help their students become more media literate are also discussed.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...