Standards! Standards! Standards!

The article examines overlaps between educational initiatives released by the American Association of School Librarians (AASL), the International Society for Technology in Education (ISTE), and the Partnership for 21st Century Skills. The author discusses the three organizations which represent school librarians, effective and intelligent technology use, and a variety of educational, technological, and corporate interests. The article notes that all of the educational initiatives examined support the ability to apply technical solutions to problems and efficiently access and evaluate information. Several charts and tables comparing the three reports are included.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....