The Daily Show With Jon Stewart: Part 1

The article presents information on using "The Daily Show With Jon Stewart," a U.S. television program appearing on the Comedy Central channel, as a basis for lessons on critical media literacy. He explains that the "Daily Show" uses intelligence and humor to critique mainstream media and specifically political news on mainstream media. He explains the show's three-segment format, featuring a satire news update, parody news reports, and a daily interview, and he explains that an archive of these can be viewed on the show's website. For further information on the show's viewpoint, he refers to two interviews with Jon Stewart in which Stewart discusses media bias, the relationship between the media and the presidential administration, and his role as a public figure.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.