The Daily Show With Jon Stewart: Part 1

The article presents information on using "The Daily Show With Jon Stewart," a U.S. television program appearing on the Comedy Central channel, as a basis for lessons on critical media literacy. He explains that the "Daily Show" uses intelligence and humor to critique mainstream media and specifically political news on mainstream media. He explains the show's three-segment format, featuring a satire news update, parody news reports, and a daily interview, and he explains that an archive of these can be viewed on the show's website. For further information on the show's viewpoint, he refers to two interviews with Jon Stewart in which Stewart discusses media bias, the relationship between the media and the presidential administration, and his role as a public figure.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....