A Review and Meta-Analysis Examining the Relationship of Music Content with Sex, Race, Priming, and Attitudes

This meta-analysis (k = 35, N = 11,629) examines the effect that listening to music, particularly popular music, has on consumers. Results demonstrate that listening to music generates an effect on listeners consistent with the content of the music (average r = .210, k = 35, N = 11,629). This effect was similar when considering survey research (r = .227) or experimental research (r = .265). The tenets of excitation transfer theory received some support, particularly when considering the effects of music as a priming material (r = .399), demonstrating the impact of music as a means of establishing mood, and ultimately the subsequent reactions of individuals. One conclusion is that efforts toward media literacy or education may prove far more productive than media content restrictions when attempting to curb potential undesirable media effects. Additional implications for policy and theory are discussed.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.