Commercial Media Literacy

Commercially sponsored media literacy initiatives aimed at educating children about the persuasive nature of advertising are evaluated against implicit theories underlying their use, criticisms of the motivation behind their implementation, and effectiveness evidence. Media literacy intervention analysis should be situated more explicitly within the context of the age-related development of cognitive skills and also within the debate regarding possible negative impacts of persuasive communication. In addition, the debate, the development of future interventions, and research into the complex combination of factors influencing dietary and lifestyle choices should incorporate evolving media forms, media convergence, and the blurring of advertising, information, and entertainment. Recommendations for addressing the dearth of empirical data conclude the paper.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.