Read the Book, See the Movie, Part Three

The article presents a column on a discussion on how to meet a high level in media literacy for the young media producers. It states that students requires to have involvement in reading novels, watching novel based film, and make a comparison of the two. It presents a book report format which will help students to develop their visual literacy skills. It also suggests several books and films to be used in media literacy classes which include "Hamlet," by Shakespeare, "Jane Eyre," by Charlotte Bronte, and "Old Yeller," by Fred Gipson. Meanwhile, information is also presented including the International Student Media Festival, the Savannah College of Art and Design in Savannah, Georgia, and the Digital Photography Educational Program of the Web Photo School.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.