Holistic Media Education: An Assessment of the Effectiveness of a College Course in Media Literacy

The general purpose of this study was to test the effectiveness of a college course in media literacy. Specifically, the course took a holistic approach to media literacy and was designed to heighten college students' awareness of media structures, content, and impact, as well as to encourage students to become more critical/informed participants in the media environment. A pre-test, post-test, control group post-test only, quasi-experimental design was employed to assess the effectiveness of this approach to media literacy education. Overall, students' responses produced significant differences between the control group and the experimental groups' post-test scores on most (but not all) dependent measures. The implications of these results and suggestions for future research were discussed.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...