Popular Culture in the School Library: Enhancing Literacies Traditional and New

In an evolving landscape of traditional and new literacies, the roles of the school library and teacher librarian are changing. In order to support instruction in multiple literacies, teacher librarians must rethink both collections and services. Materials featuring popular culture influences are explored for their relevance to several types of literacy instruction. The inclusion of popular culture materials in school library collections can support achievement in traditional literacy while facilitating connection with everyday literacy practices. Popular culture materials also provide instructional opportunities for critical media literacy as well as information literacy. Popular culture texts are worthy of inclusion in school library collections for reasons enhancing both pedagogy and enjoyment.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.