Beyond the Book: Literacy in the Digital Age

The article focuses on the transformation of information literacy that keeps evolving in the digital age. It notes that the use of computer and hop online broaden the digital literacy of children. According to the Information and Communication Technology (ICT) Literacy Panel, digital literacy is equated to the use of digital technology, communications tools, and networks to access, manage, and create information to function in a knowledge society. In 2009 American Library Association (ALA) Annual Conference in Chicago, ALA and the Children's Book Council presented the program "Multiple Literacies in the Library," in which it offers children with more and more information via mediums other than traditional print.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.