Beyond the Book: Literacy in the Digital Age

The article focuses on the transformation of information literacy that keeps evolving in the digital age. It notes that the use of computer and hop online broaden the digital literacy of children. According to the Information and Communication Technology (ICT) Literacy Panel, digital literacy is equated to the use of digital technology, communications tools, and networks to access, manage, and create information to function in a knowledge society. In 2009 American Library Association (ALA) Annual Conference in Chicago, ALA and the Children's Book Council presented the program "Multiple Literacies in the Library," in which it offers children with more and more information via mediums other than traditional print.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....