A Grounded Analysis of Year 8 Students' Reflections on Information Literacy Skills and Techniques

This research, undertaken in a high school in the United Kingdom, focuses on the views of year 8 students who were asked to reflect on their use of information literacy skills when completing an English assignment. Students completed a diary during the assignment, and a semi-structured interview was carried out with the class teacher. A grounded analysis approach was taken in analysing the student diaries and the teacher interview. Findings reveal a number of categories which illustrate the students' views of and use of information literacy skills: Using information literacy skills and techniques; Making links; Being confident; Being reflective.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.