A Grounded Analysis of Year 8 Students' Reflections on Information Literacy Skills and Techniques

This research, undertaken in a high school in the United Kingdom, focuses on the views of year 8 students who were asked to reflect on their use of information literacy skills when completing an English assignment. Students completed a diary during the assignment, and a semi-structured interview was carried out with the class teacher. A grounded analysis approach was taken in analysing the student diaries and the teacher interview. Findings reveal a number of categories which illustrate the students' views of and use of information literacy skills: Using information literacy skills and techniques; Making links; Being confident; Being reflective.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....