'Seeing from a different angle': the role of pop culture in teaching for diversity and critical media literacy in adult education

Entertainment media is a part of everyday life for most adults, including adult educators. This paper reports on a mixed method study, informed by social constructivism and critical media literacy, exploring US adult educators' consumption of entertainment media, how it affects their thinking about group identities, and how they draw on it in their teaching and learning, particularly in regard to teaching about diversity issues. 215 adult educators from the US responded to the survey and 15 were interviewed. The results of the survey indicated that adult educators both consume media and use it in their teaching. The findings of the qualitative portion of the study focused on how the 15 qualitative participants use of media can facilitate: finding alternative narratives for themselves; expanded thinking about 'others' of a different race, gender, or sexual orientation; further interaction and analysis of social relations both in their own lives and in their teaching.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.