J-Schools, High Schools, and Youth Media: Bringing Journalism back into the Classroom

The article discusses the partnerships between universities, high schools, and youth media educators in the U.S. The partnerships tend to encourage youth marginalized by news media to apply their vital faculties in creating media vehicles for a wider community. They are expected to be introduced to the other side of journalism and offer space for positive connection with the news. Survey shows that students pay more attention to the news and that they go online for television (TV) news alternatives. Ways on how youth media practitioners can partner with academics are also suggested such as allowing students to create stories on their own communities, considering a Web-based publication, and investigating chances to work with journalism schools.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.