Media Use by Chinese and U.S. Secondary Students: Implications for Media Literacy Education

This article examines how children currently use media, the influence of media in their lives, and implications for media literacy education. Trends in the use of media (TV, radio, computer, videogames, Internet) by Chinese and American secondary students are presented, drawn from major national studies on American and Chinese children's media use. It shows what and how students use new media at home and in schools, and demonstrates the important role of modern technology in children's lives. We underscore the importance of media literacy education. Even though media literacy education is not systematically taught as part of the formal school curriculum, it can be integrated into school curriculum with specific strategies by educators, parents, and adolescents.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.