Media Literacy A National Priority for a Changing World

The convergence of media and technology in a global culture is changing the way we learn about the world and challenging the very foundations of education. No longer is it enough to be able to read the printed word; children, youth, and adults need the ability to critically interpret the powerful images of a multimedia culture. Media literacy education provides a framework and a pedagogy for the new literacy needed for living, working, and citizenship in the 21st century. Moreover, it paves the way to mastering the skills required for lifelong learning in a constantly changing world.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...