FOLK MEDIA FOR BIODIVERSITY CONSERVATION: A Pilot Project from the Himalaya-Hindu Kush

Developmental communication through mass media has been practised and researched for years, its successes and failures documented in this and other journals. Yet hardly any effort has been made to utilize traditional means of communication like puppetry, poetry, street drama or folk song for development goals. Such 'folk media' would appear to have many advantages: they are locally accepted, adaptable and low-cost; moreover, they presuppose neither literacy nor modern technology. This article presents a pilot project from the Himalayas that investigates how indigenous or traditional practices of communication can be employed in remote areas to raise awareness on environmental issues.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...