Developing Voice in New Orleans: The City with the Highest Incarceration Rate in the U.S.

The article offers information about the Students at the Center (SAC) program which aims to enforce a participatory action research method for the provision and exploration of an individual and collective process designed for students affected by incarceration. SAC helps students develop their collective insights on topics and design strategies of writing. It explains that youth voice in youth media offer mediums which makes the students feel their worth in school and communities. Suggestions in the youth media field, such as the inclusion of the classroom teacher and the establishment of programmatic connections in schools and school types, are also presented.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.