Is Ignorance Bliss? Assessing Singaporean Media Literacy Awareness in the Era of Globalization

Singaporean college students (N=262) were surveyed about their awareness of visual media literacy. One hypothesis and two research questions are posed comparing awareness of media literacy components for two educational conditions—students enrolled in mass media production programs vs. those enrolled in other programs. Potential effects of cultivation and censorship on media literacy awareness also are explored. Findings include that media education corresponds to an increased awareness of media literacy; the effect was more pronounced for production-oriented rather than consumption-oriented components. Media students reported lower awareness of the ability to distinguish fact from fiction than non-media students, suggesting a cultivation effect. Conclusions address media literacy theory.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.