Retooling Access to Academic Media Collections

Media collections, policies, and services depend on a number of variables, perhaps the most significant of which is technology. Access should reflect the needs of the current and future user populations rather than the economic or ideological realities of the past. This article presents the results of research and illustrates one plan for improving collection accessibility and redesigning media services to better suit current needs. Principal areas of investigation include designing a home-grown, online-collection search-and-circulation tool, researching collection and circulation needs, and facilitating improved media literacy of patrons. By rethinking the way we structure bibliographic and physical access to media collections, we have the opportunity to redefine the role of academic media center collections and services.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.