Computers, the media and multicultural education: seeking engagement and political literacy

This paper meshes Carr's research on media literacy with Porfilio's research on computer literacy, with both of these areas being focused on the central notion of social justice within a multicultural society. Both researchers teach pre-service teachers, and have an interest in extending multicultural education, which often equates, overlaps with, and complements intercultural education. The key issue probed throughout this paper relates to the potential for (critical) multicultural education to take place in and through attempts to inculcate a media and computer literacy that surpasses simplistic notions of tolerance, respect and basic knowledge of the 'Other'. The research underscores the need for formal and informal approaches to inculcating media and computing literacy in the classroom, which, ultimately, support a more robust critical multiculturalism in schools.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...