Information Literacy in Real Life and in Second Life

The author presents definitions of visual literacy, information literacy, digital literacy, and media literacy. She notes that visual literacy can be defined as the ability to understand and produce visual messages based on the idea that visual images are a language. Information literacy, on the other hand, is defined as the ability to know when there is a need for information, to be able to identify, locate, evaluate, and effectively use that information for the issue or problem at hand. Accordingly, digital literacy is more than just the technical ability to operate digital devices properly while media literacy is a 21st century approach to education since it provides a framework to access, analyze, evaluate, and create messages in a variety of forms.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....