Transnational Media Literacy: Analytic Reflections on a Program With Latina Teens

Transnational Latina teens use media as key cultural resources to manage their passage to womanhood while building identities as U.S. citizens. This article examines the challenges of media literacy within the transnational context of working-class Latinas. It presents findings of an action-research project with 12 Latina teens, which was grounded on Freire's (1999) pedagogy and Willis's (1981) insights about class culture. The study found that the hybridity of the teens' media practices came not only from the mainstream and the Latino and Latina media but also from the Black media. The article suggests that media education can further English and Spanish literacy and that curriculum design must take into account that immigrant teens act as cultural brokers for their parents.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.