I Noticed More Violence: The Effects of a Media Literacy Program on Critical Attitudes Toward Media Violence

The association between media literacy and media ethics is discussed in this essay, and data gathered from a media literacy study with 93 public school 6th-grade students are presented. The study details the introduction and evaluation of a media literacy program that was intended to encourage learning and critical thinking about media violence, using a selection of "high-risk" portrayal factors as a foundation. Statistical comparisons between preprogram and postprogram responses and between those participating and those in a control group show some increases in the comprehension of key concepts used in the study of media violence and critical thinking about the topic. Open-ended responses also demonstrate enhanced sophistication in analyzing media violence after participating in the program.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...