The Power and Impact of Gender-Specific Media Literacy

The article discusses the effect of media literacy focused on gender in the U.S. Gender-specific media literacy training changes the relationships of girls to their bodies, themselves, and each other. Study shows that girls who use media tools to imitate overt sexualization and posting or sending videos or images of themselves to male audience. The media used or developed by girls are associated to their developing sense, the world, and how and who they should be. It points out that youth have the capability to steer the media world and embrace the life they wanted when they are media literate.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...