Information Literacy and Blind and Visually Impaired Students

In the summer of 2007, as part of the City University of New York PeopleTech Summer Institute held at Baruch College, the author taught a class in information literacy to a group of blind and visually impaired students, using assistive technology to access the resources of the college library. Despite considerable preparation and experience, teaching the class presented unexpected difficulties, detailed in this paper. Rapid advances in information literacy technology present unusual challenges for the average student-challenges that are magnified when the intermediate assistive technology is itself not easy to master. The author explores the pertinent literature.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...