Information Literacy Development in Malaysia: A Review

This paper traces the development of information literacy initiatives at the various levels within the Malaysian educational system. Information literacy has been embedded within the Malaysian educational system for some time. Information literacy means information skills delivered by the teachers at both the primary and secondary levels. Subsequently, information literacy competencies are further imparted to undergraduates and postgraduates by various academic libraries. The paper looks at the formulation of the National Information Technology Agenda and the initial emergence of information literacy initiatives within Malaysian society. Efforts are being made by various entities to create an information literate society in line with the government's aim of attaining Vision 2020 - the creation of a civil society whereby all citizens will be information literate and well-equipped as knowledge workers.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.