Factual and Evaluative Approaches to Modifying Children's Responses to Violent Television

An experiment with 5-7- and 10-12-year-old children compared 2 approaches to mediating children's violent television viewing. Factual mediation provided children with facts about a violent program's production techniques. Evaluative mediation provided negative evaluations of the program's characters. The findings revealed that evaluative mediation was the most effective strategy for promoting positive outcomes, particularly for younger children. Factual mediation had either no effect or increased some children's vulnerability to media violence. The implications of these findings for developing mediation strategies and media literacy programs are discussed.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...