Evolving concepts and moving targets: communicative competence and the mediation of communication

This article introduces a new dimension to the debate over the re-conceptualisation of communicative competence and its implications for language pedagogy. Approaching the issue from a technological rather than a socio-political perspective, it begins by tracing the marginalisation of technological matters in descriptions of communicative competence. Next, work on the effect of the media on communication is reviewed. This leads to the deconstruction of communication into a set of five variables that are examined in detail, together with their impact on participants. It is shown how variation along any one of the dimensions may affect the ability of less proficient language users to participate, and may cause variations along another. The article ends with a critical evaluation of the relevance of the framework to different contexts and some suggestions for further research.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.