Evolving concepts and moving targets: communicative competence and the mediation of communication

This article introduces a new dimension to the debate over the re-conceptualisation of communicative competence and its implications for language pedagogy. Approaching the issue from a technological rather than a socio-political perspective, it begins by tracing the marginalisation of technological matters in descriptions of communicative competence. Next, work on the effect of the media on communication is reviewed. This leads to the deconstruction of communication into a set of five variables that are examined in detail, together with their impact on participants. It is shown how variation along any one of the dimensions may affect the ability of less proficient language users to participate, and may cause variations along another. The article ends with a critical evaluation of the relevance of the framework to different contexts and some suggestions for further research.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...