Beyond sophistication: dimensions of advertising literacy

In the spirit of the IPA's bridge-building initiatives between industry and academia, we argue that academics can enhance practitioners' current understanding of consumers' advertising literacy. Reviewing language and literacy theories, we suggest that this offers fresh avenues for exploring consumers' relationships with ads and advertising. We report on a study exploring young adults' advertising literacy and identify three dimensions of consumers' advertising literacy, each of which implies a different relationship between audience and ads. Finally, we discuss the implications of advertising literacy for the ways in which ads are researched, developed and consumed.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...