Technics, Media, Teleology: Interview with Bernard Stiegler

In this interview, Bernard Stiegler speaks about new relations of technics, milieu and symbolization in the mutation of human potentialities. Forces at work today, such as consumer- or drive-based capitalism, in alliance with new media practices, threaten all life. A libidinal economy that aligns desire to the teleological scope of an emancipatory politics and an ethics of care and responsibility is needed 10 guide development towards a liveable world.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...